
Trump Administration Executive Order (EO) Tracker
22 grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowaÅ‚a projekt tzw. Dyrektywy ATAD3, okreÅ›lajÄ…cej zasady zapobiegania nadużywaniu spóÅ‚ek fasadowych do celów podatkowych. Zgodnie z zaÅ‚ożeniami, przepisy implementujÄ…ce DyrektywÄ™ majÄ… zacząć obowiÄ…zywać od 1 stycznia 2024 r. Dyrektywa ATAD3 to rozwiÄ…zanie, którego celem jest ograniczenie nadużywania przedsiÄ™biorstw fasadowych (ang. shell companies) do celów podatkowych. Podstawowym zaÅ‚ożeniem Dyrektywy ATAD3 jest wprowadzenie jednolitych kryteriów, które pozwolÄ… identyfikować przedsiÄ™biorstwa niemajÄ…ce minimalnego substratu majÄ…tkowo-osobowego (tzw. „substancji”). W konsekwencji, przedsiÄ™biorstwa, które speÅ‚niÄ… kryteria okreÅ›lone w Dyrektywie ATAD3 nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzyskać korzyÅ›ci podatkowych przewidzianych m. in. w tzw. Dyrektywie Odsetkowej czy Dyrektywie Parent-Subsidiary i tym samym należnoÅ›ci wypÅ‚acane na ich rzecz bÄ™dÄ… mogÅ‚y zostać opodatkowane wedÅ‚ug podstawowej (19% lub 20%) stawki podatku.
Jak wynika z projektu Dyrektywy, identyfikacja przedsiÄ™biorstw fasadowych bÄ™dzie obejmowaÅ‚a dwa etapy. Celem pierwszego etapu bÄ™dzie wyodrÄ™bnienie przedsiÄ™biorstw wykazujÄ…cych ryzyko, że nie majÄ… substratu majÄ…tkowo-osobowego i sÄ… nadużywane do celów podatkowych. Za przedsiÄ™biorstwa wykazujÄ…ce ryzyko braku substancji bÄ™dÄ… uznawane przedsiÄ™biorstwa:
w których w poprzednich dwóch latach podatkowych ponad 75% przychodów stanowiÅ‚y tzw. przychody pasywne, tj. m. in. przychody z odsetek, dywidend, ze zbycia udziaÅ‚ów (akcji), z nieruchomoÅ›ci, z opÅ‚at licencyjnych oraz z usÅ‚ug zlecanych w drodze outsourcingu podmiotom powiÄ…zanym;
prowadzące działalność transgraniczną, tj.:
przedsiÄ™biorstwa, w których co najmniej 60% z ww. przychodów pasywnych jest uzyskiwane w transakcjach transgranicznych, lub
przedsiÄ™biorstwa, w których ponad 60% wartoÅ›ci ksiÄ™gowej aktywów znajdowaÅ‚o siÄ™ poza paÅ„stwem siedziby przedsiÄ™biorstwa w poprzednich dwóch latach podatkowych;
które w poprzednich dwóch latach podatkowych zlecaÅ‚y w drodze outsourcingu zarzÄ…dzanie bieżącÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… i podejmowanie decyzji w sprawie istotnych funkcji.
W drugim etapie przedsiÄ™biorstwa speÅ‚niajÄ…ce łącznie wymienione wyżej kryteria bÄ™dÄ… musiaÅ‚y wykazać, że posiadajÄ… minimalny substrat majÄ…tkowo-osobowy wystarczajÄ…cy do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci, którÄ… prowadzÄ…, tj.:
że posiadają w państwie siedziby własny lokal lub lokal przeznaczony do wyłącznego użytku;
że posiadają co najmniej jeden własny aktywny rachunek bankowy w UE;
że speÅ‚niajÄ… jedno z dwóch kryteriów:
co najmniej jeden dyrektor przedsiębiorstwa:
jest rezydentem podatkowym paÅ„stwa siedziby przedsiÄ™biorstwa lub zamieszkuje w nie wiÄ™kszej odlegÅ‚oÅ›ci od tego paÅ„stwa niż odlegÅ‚ość umożliwiajÄ…ca wÅ‚aÅ›ciwe wykonywanie obowiÄ…zków,
posiada kwalifikacje i jest uprawniony do podejmowania decyzji w odniesieniu do dziaÅ‚alnoÅ›ci generujÄ…cej tzw. dochody pasywne przedsiÄ™biorstwa lub w odniesieniu do aktywów przedsiÄ™biorstwa,
czynnie i niezależnie korzysta z uprawienia, o którym mowa w pkt powyżej,
nie jest pracownikiem przedsiÄ™biorstwa, które nie jest przedsiÄ™biorstwem powiÄ…zanym i nie peÅ‚ni funkcji dyrektora ani równoważnej funkcji w innych przedsiÄ™biorstwach, które nie sÄ… przedsiÄ™biorstwami powiÄ…zanymi;
wiÄ™kszość pracowników przedsiÄ™biorstwa w przeliczeniu na ekwiwalenty peÅ‚nego czasu pracy jest rezydentami do celów podatkowych w paÅ„stwie siedziby przedsiÄ™biorstwa lub zamieszkuje w nie wiÄ™kszej odlegÅ‚oÅ›ci od tego paÅ„stwa niż odlegÅ‚ość umożliwiajÄ…ca wÅ‚aÅ›ciwe wykonywanie ich obowiÄ…zków, i pracownicy ci majÄ… kwalifikacje do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci generujÄ…cej tzw. dochody pasywne przedsiÄ™biorstwa.
Wskazane wyżej okolicznoÅ›ci bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zostać poparte dowodami w postaci dokumentów, które przedsiÄ™biorstwo bÄ™dzie musiaÅ‚o dołączyć do deklaracji podatkowej.
Zasadniczo, przedsiÄ™biorstwa, które wykażą, że posiadajÄ… minimalny substrat majÄ…tkowo-osobowy nadal bÄ™dÄ… mogÅ‚y korzystać z preferencji podatkowych przewidzianych m. in. w tzw. Dyrektywie Odsetkowej, Dyrektywie Parent-Subsidiary czy umowach i konwencjach obowiÄ…zujÄ…cych w paÅ„stwie siedziby danego przedsiÄ™biorstwa.
PrzedsiÄ™biorstwa, które nie bÄ™dÄ… w stanie wykazać, że posiadajÄ… minimalnÄ… substancjÄ™ zostanÄ… objÄ™te wzruszalnym domniemaniem braku minimalnego substratu majÄ…tkowo-osobowego w danym roku podatkowym, co bÄ™dzie siÄ™ wiÄ…zaÅ‚o z brakiem możliwoÅ›ci uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej w paÅ„stwie siedziby. Alternatywnie, paÅ„stwo siedziby bÄ™dzie mogÅ‚o wydać certyfikat rezydencji opatrzony informacjÄ…, że dane przedsiÄ™biorstwo nie jest uprawnione do korzyÅ›ci wynikajÄ…cych z Dyrektywy Odsetkowej, Dyrektywy Parent-Subsidiary czy umów i konwencji obowiÄ…zujÄ…cych w paÅ„stwie siedziby przedsiÄ™biorstwa.
W konsekwencji, pÅ‚atnoÅ›ci dokonywane na rzecz przedsiÄ™biorstw fasadowych bÄ™dÄ… mogÅ‚y zostać opodatkowane wedÅ‚ug podstawowej stawki podatku u źródÅ‚a, zależnej od rodzaju wypÅ‚acanej należnoÅ›ci, przykÅ‚adowo:
w przypadku wypłaty dywidendy stawka podatku wyniesie 19%,
w przypadku wypłaty odsetek czy należności licencyjnych podatek wyniesie aż 20%.
Zwracamy uwagÄ™, że zgodnie z projektem Dyrektywy weryfikacja kryteriów dotyczÄ…cych minimalnego substratu majÄ…tkowo-osobowego bÄ™dzie obejmowaÅ‚a dwa poprzednie lata podatkowe. ZakÅ‚adajÄ…c, że przepisy implementujÄ…ce DyrektywÄ™ wejdÄ… w życie zgodnie z planem (tj. 1 stycznia 2024 r.) to ww. weryfikacja bÄ™dzie obejmowaÅ‚a lata 2022-2023.
Ostateczny ksztaÅ‚t przepisów Dyrektywy nie jest jeszcze znany. Należy także mieć na wzglÄ™dzie, że przepisy Dyrektywy bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zostać implementowane do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i na ten moment trudno przewidzieć ostateczny ksztaÅ‚t nowych regulacji. Niemniej jednak, już teraz warto przeanalizować funkcjonowanie grup podmiotów dziaÅ‚ajÄ…cych w różnych jurysdykcjach podatkowych pod kÄ…tem projektowanych zmian.
Jeżeli bylibyÅ›cie PaÅ„stwo zainteresowani uzyskaniem szczegóÅ‚owych informacji dotyczÄ…cych Dyrektywy Unshell oraz jej wpÅ‚ywu na prowadzonÄ… przez PaÅ„stwa dziaÅ‚alność, zapraszamy do kontaktu.
Authored by Andrzej DÄ™biec, Dominika Górska, Zbigniew Marczyk.